Tu jesteś:Start / Atrakcje

Pałac w Glińsku

Pałac w Glińsku

Dane adresowe

Adres:
Pałac w Glińsku
Glińsk 51, 66-200 Świebodzin

Dane kontaktowe

Kontakt:
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Glińsku
Tel.: 683823864

Opis

Położenie

 

Miejscowość Glińsk położona w Gminie Świebodzin, na wschód od drogi prowadzącej ze Świebodzina do Między­rzecza. Pałac zlokalizowany jest w centrum miejscowości.

 

Historia :

 

Historia miejscowości sięga średniowiecza. Najstarszy dokument potwierdzający istnie­nie wsi pochodzi z 1236 r., kiedy to Glińsk był własnością komesa Dzierżykraja. Pałac został wzniesiony w połowie XIX wieku przez ówczesnego właściciela Glińska, F.M. Magdeburga, a następnie przebudowany w 1924 roku w stylu eklektycznym.Opis:

Pałac jest budynkiem murowanym, z elewacjami licowanymi cegłą, detalem architek­tonicznym opracowanym  w tynku, dachem krytym dachówką ceramiczną karpiówką. Re­zydencja założona jest na planie prostokąta, z niewielką, prostokątną dobudówką od stro­ny zachodniej. Elewacja frontowa zwrócona jest na południe. Dwukondygnacyjny budy­nek, w całości podpiwniczony, nakryty jest wysokim dachem naczółkowym. Zwarta bryła pałacu urozmaicona jest narożnym wykuszem wieżowym, po stronie zachodniej elewacji frontowej, oraz niższą dobudówką krytą dachem trzyspadowym. Fasada rozplanowana jest niesymetrycznie, o zróżnicowanej liczbie osi na poszczególnych kondygnacjach. Wejście główne, umieszczone w osi pseudoryzalitu, ujęte w kanelowane lizeny i wąskie okna, po­przedzone jest schodami wachlarzowymi. Nad wejściem znajduje się balkon. Ryzalit zdo­bi bogata dekoracja sztukatorska, głównie przedstawienia winnych gron i ptaków, donic z kwiatami, a w szczycie przedstawienie żniwiarzy. Otwory okienne fasady, o zróżnicowa­nej wielkości, są prostokątne, ujęte w obramienia spięte kluczem. Między kondygnacjami, w osi otworów okiennych umieszczone są płyciny z dekoracją sztukatorską analogiczną jak w ryzalicie. Z historycznego wystroju i wyposażenia pałacu zachowała się częściowo stolarka okien­na i drzwiowa.

 

Stan obecny :

 

Obecnie ma tu swoją siedzibę Dom Pomocy Społecznej.

Galeria zdjęć

Komentarze i oceny

Nie ma jeszcze żadnej opinii o tym obiekcie.
Poprzedni
Lipca 2021
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Szukaj
Lokalizacja:
Kategorie:
Obiekt posiada:
Licznik odwiedzin:
Liczba dzisiejszych odwiedzin: 19
Liczba odwiedzin od startu: 585 429
Teraz on-line: 3
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.