Tu jesteś:Start / Atrakcje

Pieszo-Rowerowy Szlak "Nenufarów"

Pieszo-Rowerowy Szlak "Nenufarów"

Dane adresowe

Adres:
Pieszo-Rowerowy Szlak "Nenufarów"
Lubrza, 66-218 Lubrza
E-mail: promocja@lubrza.pl
www: lubrza.pl

Dane kontaktowe

Kontakt:
Krzysztof Rosiński
Adres:
Lubrza, ul. Świebodzińska 68, 66-218 Lubrza
Tel.: +48 601 700 274

Dni i godziny otwarcia

całorocznie

Opis

Szlak pieszo-rowerowy położony w obrębie dwóch miejscowości Lubrza i Nowa Wioska. Trasa wytyczona jest wokół dwóch jezior: Jeziora Lubie i Jeziora Goszcza, wśród lasów. Większą część trasy pokonuje się linią brzegową jezior. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane sprzyja długim spacerom jak i wycieczkom rowerowym. Trasa jest odpowiednio oznakowana co umożliwia sprawną komunikację.

Szlak wyposażony jest w tablice edukacyjne uwzględniające naturalna florę i faunę jeziora Goszcza i Lubie, a także historyczne opisujące zabytki zlokalizowane przy trasie. W miejscach widokowych i w celach wypoczynku ustawione są ławki, a także ławostoły z zadaszeniem umożliwiające spożycie posiłku.

Szlak rozpoczyna się przy czołgu na skwerze w centrum Lubrzy. Poruszając się ulicą Świebodzińską mijamy kościół, następnie przystanek autobusowy i po prawej stronie boisko piłkarskie. Przy zabudowaniach leśniczówki skręcamy w prawo. Droga prowadzi do łąki przed lasem, tu skręcamy w lewo. Jesteśmy nad jeziorem Lubie.
Jezioro to ma bardzo czystą wodę o I klasie czystości. Maksymalna głębokość to 35 m. Jest to wyśmienity akwen dla płetwonurków i wędkarzy. Położenie jeziora przy wysokim brzegu moreny oraz ładna ścieżka spacerowa zachęcają do wędrówki.
Mijamy strumyk ze źródlaną wodą i dochodzimy do niestrzeżonej plaży. Droga biegnąca przy brzegu jeziora lekko skręca, widzimy pochyloną brzozę (tło do fotografii). Docieramy do końca jeziora.

Idziemy małym wąwozem aż do drogi brukowej, a następnie asfaltowej. Pokonaliśmy połowę szlaku. Przed nami zabytkowy most rolkowy w Nowej Wiosce.
Zatrzymujemy się na chwilę, a z tablicy informacyjnej dowiadujemy się jak powstały zabytki na Lubrzańskim Szlaku Fortyfikacji.

Kolejny odcinek prowadzi do kościoła w Nowej Wiosce. Po drodze mijamy pomnik ustawiony dla upamiętnienia byłych mieszkańców wsi, ofiar I Wojny Światowej. Od kościoła droga biegnie środkiem wsi do jeziora Goszcza. Idziemy brzegiem jeziora i docieramy do wysokiej skarpy. Dochodzimy do domków letniskowych i mijamy ośrodek wypoczynkowy Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Końcowy odcinek szlaku prowadzi nad kanałem rzeki Rakownik. Przed nami widoczne zabudowania młyna i przystań kajakowa. Mijamy śluzę forteczną. Do końca trasy pozostał krótki odcinek. Ogólna długość szlaku to 7900 metrów.

Galeria zdjęć

Komentarze i oceny

Nie ma jeszcze żadnej opinii o tym obiekcie.
Poprzedni
Kwietnia 2021
Następny
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Szukaj
Lokalizacja:
Kategorie:
Obiekt posiada:
Licznik odwiedzin:
Liczba dzisiejszych odwiedzin: 69
Liczba odwiedzin od startu: 577 423
Teraz on-line: 4
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy”
Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.